Tvärs igenom vår skog går en skoterled. På medeltiden var den vägen förbindelsen mellan Dala-Järna och Vansbro - men Vansbro var då bara en samling fäbodar. Vägen, eller stigen som den nu rätteligen bör kallas, går över sju större och mindre diken med broar som har tjänat ut för länge sedan. De är av trä och trävirket är ruttet till fara för skoteråkare och vandrande människor.
Under den här sommaren bestämde vi oss för att renovera dessa broar. För att göra leden framkomlig med traktor skulle broarna göras extra kraftiga - men så kom regnet. Nästan varje dag under sensommaren har det regnat. För att få ut materialet till broarna måste vi ju använda traktorn, men marken bar inte. Stigarna i skogen var på sina ställen att likna vid träskmark.
Efter mödosamt arbete med att förstärka marken med kavelbroar lyckades vi till slut komma fram till en av broarna med traktorn. Bort med det ruttna virket och ut med nya kraftiga timmerstockar som balkar för den nya bron.

Kraftiga timmerstockar som balkar för den nya bron
Sex stycken timmerstockar lades ut så att bron säkert skall hålla för både traktor och timmervagn.

Fundamentet för den nya bron.
Kraftiga plankor (2½ tum tjocka) lades ut över timmerstockarna och spikades med 5-tumspik. Plankorna hade vi sågat i det sågverk som en god vän haft vänligheten att låna ut till oss.
Så var bron färdig. Måtte övriga broar bli färdiga innan vintern.

Bron äntligen färdig. På medeltiden körde man här med häst och vagn om man ville ta sig från Dala-Järna till Vansbro.